Međunarodni dan žena 2023.

Slika /Fotografije 3/Fotografije 4/Depositphotos_437795712_L.jpg
Međunarodni dan žena i ove godine dolazi u izazovno vrijeme za svijet, ali i za ravnopravnost spolova. Međutim, to je savršen trenutak za pozitivne promjene i odavanje priznanja ženama za uloženi napor u promicanju ravnopravnosti spolova i ljudskih prava.  Sva pažnja usmjerena je ženskoj snazi, ženskom vodstvu i jačanju zastupljenosti žena na položajima na kojima se donose odluke.

Ovogodišnji Međunarodni dana žena Ujedinjeni Narodi obilježavaju pod temom, "DigitALL: Inovacije i tehnologija za ravnopravnost spolova". Ova je tema usklađena s prioritetnom temom nadolazećeg 67. zasjedanja Povjerenstva za položaj žena „Inovacije i tehnološke promjene te obrazovanje u digitalnom dobu za postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanje svih žena i djevojaka”.
Rodno osjetljiv pristup inovacijama, tehnologiji i digitalnom obrazovanju može povećati svijest žena i djevojčica o njihovim pravima i građanskom angažmanu.

Europski parlament, obilježavajući Međunarodni dan žena, u središte događanja stavlja rodni aspekt energetskog siromaštva. Energetsko siromaštvo veliki je problem u mnogim dijelovima Europe i mnoga kućanstva teško plaćaju sve veće troškove energije. Žene i samohrane majke imaju više poteškoća kod plaćanja računa za energiju nego muškarci, pokazuju podaci Eurofound-a iz 2022. godine.  Žene u prosjeku zarađuju manje i više je žena nego muškaraca na slabo plaćenim poslovima, poslovima s nepunim radnim vremenom ili nesigurnim poslovima. Zbog toga su žene izložene većem riziku od energetskog siromaštva.

Popis stanovništva pokazao je da u Hrvatskoj žene čine većinu. Unatoč tome, na upravljačkim i svim ključnim pozicijama žene su u manjini, iako su prema statistikama obrazovanije od muškaraca. Žene su i dalje osjetno podzastupljen spol u tijelima političkog odlučivanja. Ugovori na određeno vrijeme su, u pravilu, rezervirani za žene, a Hrvatska je i po pitanju prekarnih poslova u vrhu EU-a.

Žene se danas također suočavaju s preprekama u pogledu ostvarivanja majčinstva i dobi. Sve ranije odlaze s tržišta rada i često se nađu u situaciji da su premlade da dobiju neku poziciju ili su prestare da je zadrže.
 Kada je riječ o usklađivanju poslovnog i privatnog života, jednako važnu ulogu trebali bi imati i muškarci, kao ravnopravni članovi obitelji, roditelji, ali i poslodavci. Trend korištenja roditeljskog dopusta od strane očeva i dalje je nizak - 2022. godine pravo na roditeljski dopust do 180 dana koristilo je samo 3,68% muškaraca od ukupnog broja korisnika/ca, dok je roditeljski dopust od 181 do 900 dana, od ukupnog broja korisnika/ca koristilo 5,50% muškaraca. Očinski dopust od stupanja na snagu 1. kolovoza, koristilo ukupno 6662 muškaraca (dopust do 10 dana), dok je 109 muškaraca koristilo navedeni dopust u trajanju do 15 dana (rođenje blizanaca, troje ili više djece istovremeno).

Također, u našem društvu još uvijek prevladava stereotipno stajalište da su žene te koje bi trebale primarno obavljati sve ili većinu obaveza vezanih uz kućanstvo i brigu oko djece i svih članova obitelji, što zaposlene žene dvostruko opterećuje i dovodi do nejednakosti u startnim pozicijama žena i muškaraca. Uloga poslodavaca u omogućavanju i poticanju usklađivanja poslovnog i privatnog života jedna je od ključnih za zaposlene roditelje, uz razvoj i dostupnost usluga skrbi za djecu i starije.

Pozivamo vas da budete hrabre i odlučne, pokušate izazvati nužne i pozitivne promjene na svim razinama društva te kroz političku participaciju budete nositeljice društvenog i ekonomskog napretka!

Čestitamo vam Međunarodni dan žena i želimo da vam ovaj dan, kao i svaki, bude ispunjen poštovanjem i ravnopravnošću!

Pisane vijesti