Otvorenje murala posvećenog Erasmus+ programu

  • Slika /Fotografije 3/Fotografije 4/IMG_4048.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
U Osijeku je službeno otvoren mural koji je posvećen Erasmus+ programu. Mural ukrašava zgradu osječkih srednjih škola – Strojarsko tehničke te Elektrotehničke i prometne škole. Događaj je organizirala Agencija za mobilnost i programe EU u suradnji sa Središnjim državnim uredom za demografiju i mlade.
 
Pozdravnim govorima obratili su se ravnatelj Strojarsko tehničke škole Osijek Ivan Adrić, službenik Europske komisije za program Erasmus+ u području općeg, strukovnog i obrazovanja odraslih Kristijan Vukelić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš Kul, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe EU Antonija Gladović te voditeljica Samostalne službe za međunarodnu suradnju u području demografije i mladih Središnjeg državnog ureda za  demografiju i mlade Marina Smernić.
 
U uvodnom govoru ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije Antonija Gladović pohvalila je angažiranost učenika Osječko-baranjske županije te njihovu aktivnost u Erasmus+ projektima: "Valja istaknuti kako se Osječko-baranjska županija nalazi na trećem mjestu u Republici Hrvatskoj kada govorimo o broju financiranih projekata kroz programe Erasmus+ i Europske snage solidarnosti, odmah iza Grada Zagreba i Splitsko-dalmatinske županije. Od 2014. godine do danas korisnicima iz Osječko-baranjske županije odobrena su 174 Erasmus+ projekta ukupne vrijednosti nešto više od 17 milijuna eura, a gotovo 14.000 sudionika sudjelovalo je u projektima - učenika, profesora i nenastavnog osoblja, studenata, odgojitelja, volontera, mladih i osoba koje rade s mladima".
 
Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje i osposobljavanje, mlade i sport koji je nedavno obilježio 35 godina postojanja. Erasmus+ u odgoju i općem obrazovanju otvoren je učenicima i zaposlenicima odgojno-obrazovnih ustanova kako bi sudjelovali na mobilnosti ili ostvarili suradnju s inozemnim ustanovama.
 
"Uvijek nam je drago kada mladi odlaze u inozemstvo na školovanje, volontiranje, učenje i razvijanje vještina jer kada se vrate u Hrvatsku svojim novim znanjima i vještinama mogu pridonijeti zajednici iz koje dolaze, a na koncu i nama kao donositeljima odluka i stvarateljima politika za mlade", istaknula je Marina Smernić, voditeljica Samostalne službe za međunarodnu suradnju u području demografije i mladih.
 
Nakon uvodnog dijela i otvorenja murala, održana je radionica namijenjena nastavnicima i profesorima o tome kako uspješno prijaviti i provoditi EU projekte.
 
Ovim događajem polako završava Europska godina mladih te se najavljuje dolazak Europske godine vještina koja će promicati veća, uključivija i učinkovitija ulaganja u osposobljavanje i usavršavanje te ostvarivanje punog potencijala europske radne snage i pružanje potpore ljudima u prelasku s jednog radnog mjesta na drugo.
 

Pisane vijesti