Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Slika /Vijesti2019/Autizam_2019.png

Na osnovu Rezolucije UN-a iz 2007. godine, i ove godine se 2. travnja obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu.

Autizam je neurorazvojni poremećaj koji značajno utječe na sposobnost komunikacije i socijalne interakcije, a karakterističan je i po stereotipnom i repetitivnom ponašanju.

Prema postojećim podacima, prevalencija autizma u svijetu je 62 na 10 000 osoba , dok je u Hrvatskoj, prema zadnjem Zdravstveno-statističkom ljetopisu za 2017. prevalencija svega 6 na 10 000 osoba.

U Hrvatskom registru osoba s invaliditetom, 2016. godine bilo je 1925 osoba s dijagnosticiranim autizmom, od čega 1257 (65%) djece. Istovremeno valja primijetiti i da je broj novodijagnosticiranih između 2016. i 2017. godine porastao za 20%, što je podatak koji sugerira unaprjeđenje i/ili ubrzanje u dijagnostičkim postupcima te je 2017. godine bilo 2226 dijagnosticiranih osoba  s autizmom  prema podacima godišnjeg izvještaja o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Uzmemo li u obzir broj stanovnika (4,1 milijun) te prevalenciju autizma na svjetskoj razini od 62 na 10 000 stanovnika, broj osoba s autizmom u Hrvatskoj mogao bi biti i preko 25.000.

Međuresornom suradnjom između Ministarstva za demografiju, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva zdravstva  i UNICEF-a u Kliničkom bolničkom centru Osijek pokrenut je Pilot projekt probira i dijagnostike djece s poremećajem iz autističnog spektra prema Nacionalnom okviru za probir i dijagnostiku poremećaja iz spektra autizma u djece dobi 0 - 7 godina u Republici Hrvatskoj .

Suradnjom između Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka kao osnivača te uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva zdravstva 1. ožujka 2019. godine započeo je s radom Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Osijek koji kao najsuvremenija ustanova na ovom području osigurava usluge za djecu i mlade s poremećajem iz autističnog spektra.

Ovu uslugu u Republici Hrvatskoj pružaju i Centar za autizam Zagreb, Centar za autizam Rijeka, Centar za autizam Split i Centar za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači u Splitu. Kao pružatelji usluga na području Republike Hrvatske uključene su i druge socijalne i odgojno obrazovne ustanove kao i udruge za autizam te Savez udruga za autizam Hrvatske.

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i u narednom razdoblju   usmjerit će svoje potencijale na širenje usluga u zajednici za svu djecu i odrasle osobe s poremećajem iz autističnog spektra.

Pisane vijesti