Započeo ciklus usavršavanja - Proaktivni modeli profesionalnog osnaživanja

Slika /Vijesti2019/Proaktivni%20modeli%20profesionalnog%20osna%C5%BEivanja.jpg

Ciklus usavršavanja stručnih radnika i ravnatelja pod nazivom „Proaktivni modeli profesionalnog osnaživanja“ s ciljem osnaživanja ljudi i sigurnosti u ustanovama socijalne skrbi započeo je u mjesecu studenom s iznimno velikim odazivom.

Paketom mjera unaprjeđenja sigurnosti u ustanovama socijalne skrbi započelo se upravo na osobnu inicijativu ministrice izv. prof. dr. sc. Vesne Bedeković pa tako i s ciklusom edukacija stručnih radnika centara za socijalnu skrb i ravnatelja ustanova socijalne skrbi pod nazivom „Proaktivni modeli profesionalnog osnaživanja“.

Edukacijom će se osnažiti ravnatelji i stručni radnici u sustavu socijalne skrbi za kvalitetno upravljanje, upravljanje krizama i promjenama, suočavanje s novim profesionalnim izazovima u praksi, organizacijskim modelima i strategijama, ulogama i odgovornostima i ravnatelja i stručnjaka.

I djelatnici i ravnatelji će dobiti specifične “alate” kako da prepoznaju izvore i znakove svog profesionalnog stresa te razvijaju uspješne strategije nošenja sa profesionalnim stresom na osobnoj i organizacijskoj razini, kako da motiviraju korisnike za promjene i suradnju, odnosno kako uvesti tzv. “korisničku perspektivu“ i timski pristup u radu sa korisnicima sustava socijalne skrbi.

Posebna pozornost će se posvetiti posrednoj i neposrednoj traumatizaciji  djelatnika  pod vidom olakšavanja nepovoljnih učinaka na osobnoj razini i razvoj strategija smanjivanja rizika na organizacijskoj razini.

Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku ponukano tragičnim događajem u Đakovu kada su na svom radnom mjestu smrtno stradali naši djelatnici, kao i učestalim napadima na socijalne radnike i druge stručnjake u sustavu, ulaže velike napore u poboljšanju statusa struke i jačanju kompetencija stručnjaka kako bi smanjili rizike i profesionalno sagorijevanje na radnom mjestu.   

Snažno se zalaže za sigurnost i unaprjeđenje položaja socijalnih radnika i drugih stručnjaka u sustavu, kao i jačanje međuresorne suradnje radi poboljšanja i jačanja kvalitete usluga i zaštite prava korisnika.  

Partneri i provoditelji stručnih usavršavanja su stručnjaci  Društva za psihološku pomoć i Hrvatske udruge socijalnih radnika, te drugi stručnjaci pomagačkih profesija stručnjaci iz akademske zajednice i stručnjaci iz prakse. 

Stručna usavršavanja će se provoditi u pet modula na području cijele Republike Hrvatske. 

Moduli koji će se provoditi odnose se na  Kvalitetno rukovođenje i nošenje s novim profesionalnim izazovima, Osnaživanje stručnjaka za nove profesionalne izazove, Vještine motiviranja nedobrovoljnih korisnika, Timski pristup u psihosocijalnom radu te Procjenjivanje razvojnih rizika i planiranje rada s obiteljima / udomiteljima i djecom, obzirom na procijenjene prioritetne aktivnosti u jačanju sustava socijalne skrbi. 

Početkom studenog započelo je provođenje prvog i drugog modula sa stručnim radnicima i ravnateljima, a edukacijom će biti obuhvaćeno ukupno 450 stručnjaka sustava socijalne skrbi. 

Pisane vijesti