Najava online predavanja „Kad je Tata tu“ te intervju sa psihologinjom Centra za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“

Slika /Direktorij 2/Slike od 13.2024/Rastimo zajedno 1.png

Najava online predavanja „Kad je Tata tu“ te intervju sa psihologinjom Centra za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“

 
Razgovarali smo sa voditeljicom programa Centra za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“, magistricom psihologije Tenom Erceg Milković.
Povodom nadolazećeg Dana očeva, o važnosti očeve uloge u životu djeteta od najranijih dana, pišu i u newsletteru Centra Rastimo zajedno kojeg možete pročitati na sljedećoj poveznici: https://mailchi.mp/2ca7f8b5df3e/newsletter-centra-rastimo-zajedno-10286696.

Centar je najavio online predavanje „Kad je Tata tu“ na kojemu možete čuti više o važnosti očeva, u ponedjeljak, 18. ožujka u 18 sati na ZOOM platformi za koje se može prijaviti na sljedećoj poveznici: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN__hbpENpqQ-uQZnM4RabF_g?fbclid=IwAR3dCF6-RuCmn9mGa0cgL_QnMv3hP7Px7eAVPBWfYlhJX3nzD-UM6CYrrVA#/registration


Možete li približiti dosadašnja iskustva u Vašem radu s očevima i reći ponešto o njihovim stavovima?

„Od svojega osnutka 2013. godine, Centar za podršku roditeljstvu Rastimo zajedno kontinuirano razvija široku lepezu znanstveno utemeljenih i evaluiranih programa podrške za roditelje djece rane i predškolske dobi te podupire njihovu dostupnost što većem broju roditelja. Takvi programi za cilj imaju podržati roditelje u različitim životnim okolnostima u njihovim roditeljskim ulogama te doprinijeti da njihova djeca odrastaju u poticajnom okruženju i ostvaruju svoje razvojne potencijale.

Važnost podrške očevima djece rane dobi Centar Rastimo zajedno prepoznao je još 2015. godine osmislivši prve radionice programa Kluba očeva Rastimo zajedno namijenjene očevima djece od 1 do 5 godina koji se vremenom uz povratne informacije očeva i voditelja/ica programa nadograđivao. Očevi koji su sudjelovali na radionicama Kluba očeva Rastimo zajedno izražavaju veliko zadovoljstvo sudjelovanjem (što i vidimo kroz odličnu atmosferu i dijeljenja iskustva na radionicama!) te se procjenjuju kompetentnijima u roditeljstvu. Dodatno, nakon samoga programa češće čitaju svojoj djeci i provode „jedan-na-jedan“ vrijeme s njima. U program se očevi mogu uključiti u brojnim vrtićima diljem države, a gdje točno i kako program izgleda može se pogledati na  https://www.rastimozajedno.hr/klub-oceva/.

Moderno roditeljstvo sa sobom donosi i promjene u obiteljskim strukturama. Prateći ih, a imajući na umu važnost svih toplih i brižnih odnosa od kojih dijete raste, ponajprije odnosa s njegovim roditeljima živjeli oni zajedno ili ne, osmišljen je program Rastimo zajedno i dalje namijenjen očevima koji svoju roditeljsku ulogu ostvaruju živeći odvojeno od djeteta (primjerice, uslijed razvoda braka). Programom se želi doprinijeti ostvarenju povoljnih razvojnih ishoda kod djece kroz osnaživanje aktivne roditeljske uključenosti očeva te razvoj suradničkog roditeljstva bivših partnera. I ovaj se program provodi u cijeloj Hrvatskoj, u mnogim podružnicama Obiteljskoga centra, a o njemu se više može saznati na https://www.rastimozajedno.hr/rastimo-zajedno-i-dalje/o-radionicama-rastimo-zajedno-i-dalje/.



Ponosni smo jer se kroz razne programe „Rastimo zajedno“ dosada osnažilo (i „naraslo“) na gotovo 2000 očeva!“
 

Svojim djelovanjem stavljate naglasak na potrebu uključivanja očeva u najranijoj fazi života djeteta, kada se stvara privrženost s djetetom i stvaraju preduvjeti za aktivno sudjelovanje očeva u skrbi o djeci u kasnijim fazama života djeteta. Središnji državni ured za demografiju i mlade pozdravlja i zahvaljuje se na Vašem angažmanu s obzirom na cilj koji za svrhu ima porast postotka očeva u Hrvatskoj koji će iskoristiti svoje pravo uzimanjem očinskog dopusta.

Prema Vašem mišljenju, koliko je bitna uključenost očeva u najranijoj fazi života djeteta s obzirom na Vašu struku te kroz iskustva djelovanja Centra?

„Dobrobiti uključenosti očeva u brigu i odgoj djeteta od najranijih dana djetetova života (uključujući i prenatalno razdoblje) vidljive su u različitim područjima i razdobljima djetetova razvoja. Ponajprije to vidimo u socio-emocionalnome razvoju u kontekstu razvoja privrženosti, čvrste emocionalne veze djeteta i osobe koja brine o njemu, a koja proizlazi iz urođene potrebe svakoga bića da netko skrbi za njega i tjelesno i emocionalno dok to ne može samo činiti. Konkretno, malo se dijete ne može samo nahraniti, presvući, ne bi se trebalo samo „umirivati“, tješiti, ne imati nekoga tko će mu pjevati, nositi ga, biti tu za njega. Taj netko najčešće su djetetovi roditelji (ili bilo koje osobe koja imaju tu ulogu u djetetovu životu).

 Iako se dugo smatralo kako djeca razvijaju samo jedan odnos privrženosti i to najčešće s majkom, danas znamo kako djeca istodobno razvijaju više odnosa privrženosti s odraslima s kojima se nalaze u redovitoj interakciji - uključujući njihove očeve. Sigurni odnosi privrženosti i s majkama i očevima daju djeci sigurnu bazu iz koje mogu istraživati svijet i u koju se uvijek mogu vratiti! Istraživanja nam kazuju i kako više odnosa sigurne privrženosti pomaže u svim razdobljima djetetovog razvoja, primjerice, djeca se uspješnije prilagođavaju u vrtiću, a djeca školske dobi se češće ponašaju prosocijalno i osjećaju samopouzdano.
Osjetiti dijete, imati ga u naručju, mirisati ga, pjevati mu, pričati mu, situacije su kroz koje se razvija privrženost, ali i događa transformacije osobe u roditelja. Za to je potrebno vrijeme i prilike, a stvaranju tih prilika mogu doprinijeti i roditeljski i očinski dopusti koji se promiču ovom kampanjom.“


 Sigurni smo da Vaš projekt nailazi samo na pozitivne reakcije, no koliko Vam znači podrška u djelovanju Centra?

„Sretni smo jer naša nastojanja da svaki roditelj ima mogućnost dobiti podršku svojemu roditeljstvu čime se doprinosi ostvarenju najboljeg interesa djeteta, prepoznaju i naši partneri i donatori. Jedan od njih jest i Središnji državni ured za demografiju i mlade koji financira projekt „Rastimo zajedno u svakoj obitelji“ kojega provodimo već drugu godinu zaredom, a za cilj ima podizanje javne svijesti o važnosti doprinosa očinske uloge u razvoju djeteta, povećanje uključenosti očeva predškolske djece u svakodnevnu brigu o djetetu te poticanje očeva u uključivanje u radionice programa Klub očeva Rastimo zajedno.“
 
U sklopu projekta snimljen je i video spot u kojem očevi dijele iskustva sudjelovanja i vlastite zgode roditeljstva, a možete ga pogledati na YouTube kanalu Centra na sljedećoj poveznici https://www.youtube.com/watch?v=NqwAA13EjbQ.





Središnji državni ured za demografiju i mlade ovoga je tjedna predstavio Nacionalnu kampanju za promicanje pozitivnog i ravnopravnog roditeljstva. Anketa koju je provela agencija  Ipsos ukazala je na važnost poticanja aktivne uloge očeva u odgoju djece te promicanja ravnopravnog roditeljstva, kako Vi tumačite te rezultate s obzirom na znanje i iskustvo?

„Imajući na umu sve znanstvene nalaze, ali i one iz prakse, o jedinstvenom doprinosu očevog odnosa s djetetom na djetetov dugoročni psihosocijalni razvoj, podupiremo Nacionalnu kampanju za promicanje pozitivnog i ravnopravnog roditeljstva Središnjeg državnog ureda, kojom se potiče očeve na korištenje očinskog i roditeljskog dopusta. Jer osim što rana očeva uključenost u sve oblike brige o djetetu stvara čvrste temelje za rast djeteta, ona je dobra i za dobrobit i majki i samih očeva, a kada imamo obitelji koje rastu imamo i društvo u kojemu je ugodno i poticajno živjeti.“

Dokumenti i poveznice