Intervju - Organizacija Status M

Slika /Direktorij 2/Slike od 13.2024/Status M 1.jpg
S obzirom na predstojeće aktivnosti u cilju promicanja uključivanja očeva u skrb o djeci, možete li nam nešto više reći o ciljevima i aktivnostima Vaše udruge u narednom razdoblju, ali i podsjetiti na dosadašnja postignuća?
Fokus organizacije ostaje na promicanju aktivnog očinstva i uključivanju muškaraca u poslove skrbi, no istražujemo i kreiramo nove metode rada s očevima i rada na poticanju aktivnog očinstva. Tako smo ove godine po prvi put organizirali trening za Supertate gdje su očevi sudjelovali u jačanju kapaciteta za vođenje grupa za očeve prema novoj metodologiji Male sobe koju smo preuzeli i prilagodili od naših partnera MAN iz Švedske. Isto tako, ove godine smo kreirali jedinstveni format podcasta „S tatama za tate“ gdje očevi u razgovoru s drugim očevima dijele svoja iskustva i savjete vezane uz roditeljstvo. Osim toga, planiramo i kamp za očeve i djecu koji također nismo provodili do ove godine. Kamp je osmišljen kao strukturirani vikend boravak u prirodi potpuno prilagođen tatama i maloj djeci u kojem je naglasak na povezivanju, pustolovini i zabavi kroz zajedničke aktivnosti kao što su priprema hrane, vrtlarenje i tjelovježba, kroz sportsko-rekreativni sadržaj i edukativne radionice za djecu i za tate. Kad se prisjećamo naših dosadašnjih postignuća jako puno toga bismo htjeli spomenuti. Ponosni smo na naš dosadašnji rad s očevima prema Programu T te na sve stručnjake i stručnjakinje koje su sudjelovale u našim edukacijama i nastavile koristiti metodologiju u radu s očevima. Isto tako smo ponosne na tate koji su se uključile u radionice, posebno na one koji su se uključili u rad same organizacije i sami postali voditelji grupa za očeve. Jako smo sretni što naš Festival tata postaje sve vidljiviji i svake godine nam pristiže sve veći broj fotografija i sve više očeva se uključuje iz raznih krajeva Hrvatske.
 
Organizirate online seminar „Tate imaju pravo na...“ koji će se održati 4. travnja u 18h putem platforme Zoom s ciljem upoznavanja očeva s njihovim pravima iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora. Možete li reći nešto više o izlagačima seminara i informirati nas o programu?
Program je nastao 2022. godine vrlo spontano, kroz rad s očevima. Kada je uveden očinski dopust, sve više očeva (ali i majki) nam se počelo javljati s upitima u vezi tog novog prava koje je uvedeno. Na taj način smo počeli informirati očeve individualno, ali i grupno kroz rad u grupama koje inače provodimo, prema Programu T. No vrlo brzo smo uvidjeli da očevi nisu informirani niti o roditeljskom dopustu i da većina dopust naziva porodiljnim i smatra da je to isključivo pravo majke. Iz tog razloga smo kreirali online seminar pod nazivom „Tate imaju pravo na…“, kako bismo na jednom mjestu pružili informacije za prava iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora i imali doseg do čim više očeva, i onih koji nisu uključeni u naše programe. Izlagačica na seminaru sam uglavnom ja, socijalna radnica sam po struci s višegodišnjim iskustvom rada s očevima na promicanju aktivnog očinstva. Online seminar organiziramo par puta godišnje, kada primijetimo da nam se očevi učestalo javljaju s pitanjima vezanim uz korištenje prava iz sustava rodiljnih i roditeljskih potpora.
 
Krajem travnja i početkom svibnja kreću Vaše grupe za očeve prema Programu T - Programu za uključivanje muškaraca u očinstvo i brigu o zdravlju majke i djeteta u Čakovcu i Rijeci te refleksivne grupe za očeve prema metodologiji „male sobe“ u Osijeku i Zagrebu, možete li nam reći tko se sve može uključiti u sudjelovanje događanja i gdje se očevi mogu informirati o Vašem programu?
Naši programi već dugi niz godina se provode u Rijeci, Čakovcu i Zagrebu. Prošle godine smo organizirali izložbu Festivala tata u Osijeku i vidjeli kako postoji velik interes očeva i u Osijeku. Ostvarili smo odličnu suradnju s lokalnim organizacijama poput DKolektiva, potom organizirali trening za očeve za rad s očevima i pokrenuli naš program i u Osijeku. Jako smo sretni zbog toga što se naši programi šire i što sve više očeva želi raditi na aktivnom očinstvu. Za grupu koja se organizira u Osijeku otvoren je poziv koji se nalazi na našoj Facebook stranici Festivala tata, isto tako će biti otvoren poziv za grupu koja se organizira u Zagrebu. U Rijeci i Čakovcu se grupe organiziraju u suradnji s Obiteljskim centrima.
 
Imate i svoj podcast „S tatama za tate“, koji je iznimno koristan očevima, možete li nešto više reći o najzanimljivijim crticama koje ste komunicirali u prethodnim podcastima te koji su Vam planovi za buduće tematike koje ćete komunicirati?
Primijetili smo već tijekom snimanja da su se razgovori nastavili i nakon što smo snimili podcast, odnosno svi smo nakon snimanja ostali razgovarati o temama o kojima su očevi govorili. Zanimljivo nam je bilo vidjeti koliko su očevi stavili fokus na ostvarivanje odnosa i provođenje čim više vremena s djecom od samih početaka. Jedan otac koji sada ima odraslu djecu je to posebno naglašavao i koliko je provođenje vremena s djetetom doprinijelo razvoju njihova odnosa kasnije. Očevi su razgovarali o mnogim temama, poput usklađivanja poslovnog i privatnog života, slobodnog vremena i hobija, poput promjena u dinamici odnosa, mrežama podrške i slično. Već smo tražili prijedloge očeva za nove teme te njihovu povratnu informaciju o podcastima, tako da neke od teme koje ćemo u budućnosti obrađivati odnosit će se na davanje podrške majci tijekom i nakon poroda, strah od pogrešaka tijekom odgoja, postavljanje granica djecu uz dovoljno topline. Radimo i na tome da iduće epizode koje ćemo snimati traju duže od 15 ili 20 minuta koliko nam trenutno traju epizode.
 
Tate u podcastima otvoreno dijele svoja iskustva, strahove i radosti vezane uz roditeljstvo. Prema Vašem dosadašnjem iskustvu, koji su najčešći izazovi s kojima se očevi susreću?
Očevi u pravilu navode kako im velik dio dana odlazi na posao i obveze vezane uz posao, često ih brine da će propustiti značajne trenutke u životu djeteta jer nisu dovoljno prisutni. Izazov im je pronaći balans između postavljanja granica i davanja dovoljno topline djetetu. No jedan od najčešćih izazova koji ističu su zapravo stereotipi i predrasude koje dolaze iz društva, pa i njihovih obitelji. Primjerice jedan otac nam se žalio kako iako je on taj koji dovodi i odvodi dijete u vrtić, odgajateljica uvijek zove majku kada je to potrebno iako je on taj kojeg vide svaki dan. Drugi otac je komentirao kako se njegova majka sramila reći da je on uzeo roditeljski dopust te uporno govorila da on koristi bolovanje kako bi bilo s djetetom. Smatrala je da će ga drugi osuđivati da nije dovoljno muškarac ako koristi roditeljski dopust iako je otac svome djetetu. Očevi koji nam se jave u pravilu primjećuju takve komentare, ali imaju dovoljno podrške od drugih očeva i svojih partnerica kako ih takve situacije ne bi obeshrabrile u korištenju svojih prava.
 
Neke od tema podcasta su usklađivanje posla i obitelji, promjene u dinamici odnosa, mreža podrške i druge teme koje su očevi predložili za razgovor. Komuniciraju li očevi korištenje prava na roditeljski i očinski dopust?
Da, očevi koji su nedavno postali očevi češće komuniciraju korištenje prava na roditeljski i očinski dopust dok oni koji su postali očevi prije izmjena zakona i uvođenja očinskog dopusta navode kako nisu koristili svoje pravo na roditeljski dopust jer su naknade bile niske i to bi bilo značajno financijsko opterećenje na obitelj koja ima novog člana. U tim slučajevima roditeljski dopust su u pravilu koristile majke koje su imale nižu plaću od očeva. U 2022. godini smo kreirali promotivne videe koji su bili prikazivani na HRT-u i Kanalu Ri, jedan od tih videa bio je usmjeren na korištenje očinskog dopusta i promociju očinskog dopusta kao novog prava u sustavu i tada nam se javio značajan broj očeva koji su htjeli dobiti više informacija, s namjerom da koriste svoje pravo na očinski dopust. Isticali su kako im je drago što svoje pravo mogu jednostavno iskoristiti i što ostvaraju pravo na puni iznos plaće, no isto tako su isticali da im je žao što neće moći provesti više vod 10 dana sa svojim djetetom, odnosno što očinski dopust kratko traje.